انواع کابینت

کابینت تمام چوب

تخته چوب هرگز برای ساخت تمام قسمت‌های کابینت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. نه فقط برای اینکه چوب، بسیار گران قیمت است، بلکه کابینت‌ها، سنگین و ناپایدار خواهند شد.

تخته چوب امکان دارد در سه ناحیه از ساختمان کابینت به کار گرفته شود. قاب درب، قسمت جلوئی باکس‌ها و برای قسمت‌های تزئینی مانند ستون و سر ستون. در واقع چوب در قسمت‌هایی به کار گرفته‌ می‌شود که شما بتوانید ببینید. همچنین گاهی‌ اوقات در کناره‌های کابینت که در معرض دید هستند نیز استفاده‌ می‌شود.

در قسمت‌های چوبی برای زیبایی بیشتر می‌توان از هنر منبت و خراطی نیز استفاده کرد. 

چوب‌های رایج در کابینت چوبی عبارتند از: گردو، بلوط، ملچ، راش، افرا و چوب روسی

توجه داشته باشید، همیشه اینگونه نیست که بهترین انتخاب، گران قیمت‌ترین چوب باشد. برای مثال اگر قصد اجرای کابینت سفید را دارید انتخاب چوب گردو بدلیل تیره بودن و یا چوب راش به علت وجود رگه های قرمز رنگ در آن، مناسب نخواهد بود و گزینه مناسب چوب افرا است.

Orosi wood modern 3 - انواع کابینت
  • بدنه تمام چوب از پلای‌وود

پلای‌وود از لایه‌های چوبی که به صورت طولی و عرضی قرار گرفته‌اند ساخته شده است. این الگوی مشبک، پلای‌وود را محکم تر از بسیاری مواد‌ می‌نماید و توان نگهداری بیشتری نسبت به ام‌دی‌اف در زمانی که با پیچ یا دیگر اتصالات بسته‌ می‌شود دارد.‌

پلای‌وود مقاومت بسیار بیشتری در مقابل رطوبت داشته و در خصوص خرابی در برابر ضربه حساسیت کمتری دارد.‌ پلای‌وود همچنین مقاومت بیشتری در خصوص ول شدن دارد.

عموما باکس کابینت‌ها از ام‌دی‌اف ساخته می‌شود اما در کابینت‌های محکم و با کیفیت، باکس‌ کابینت را از‌ پلای‌وود می‌سازند.‌ پلای‌‌وود، وزن سنگین صفحه‌ی کابینت‌ را نگه داشته و در مقابل رطوبت‌های مقطعی مقاومت‌ می‌نماید. در مقابل ام‌دی‌اف در اثر رطوبت خراب‌ می‌گردد و امکان دارد، در نقطه ای که درب‌ لولا‌ می‌شود مستهلک گردد.

پلای‌وود روکش‌های چوبی سخت را به خوبی‌ می‌پذیرد که این روکش‌ها، برای ترکیب با المان‌های چوبی کابینت، رنگ‌ می‌شوند.

IMG 0054 640x800 - انواع کابینت

 کابینت روکش چوب

عموماً جنس کابینت‌‌ها در قدیم به صورت سنتی از چوب بوده است اما به دلیل صرفه‌جویی در هزینه، امروزه کابینت‌های ام‌دی‌اف با روکش چوب کاربرد بسزایی دارند. در واقع کابینت کلاسیک روکشی یک انتخاب هوشمندانه برای افرادی است که به کابینت سبک کلاسیک علاقه دارند اما قصد دارند با صرف هزینه کمتر آشپزخانه ای زیبا و لوکس داشته باشند.

روکش چوب، لایه نازکی از چوب است که معمولا کمتر از 2 میلی‌متر ضخامت داشته و اصولا با چسب و پرس به ام‌دی‌اف یا محصولات چوبی مانند پلای‌وود برای تولید صفحات تخت چسبانده‌ می‌شوند.

روکش برای درب‌های ورودی، صفحات دیواری، درب کابینت‌ها و … مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد و در بسیاری از کاربرد‌ها، بعلت اینکه بسیار پایدارتر، سبکتر و ارزانتر از تخته چوب است ارجحیت دارد. اما بعلت عدم امکان اجرای بعضی ابزارها، زیبایی آن به پای یک کار تمام چوب نمی‌رسد.

البته شایان ذکر است که قیمت این کابینت‌ها در قیاس با چوب ارزان‌تر بوده و در قیاس با ممبران یا هایگلاس گران‌تر هستند. همچنین روکش‌های چوب به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند که روکش طبیعی در مقابل روکش مصنوعی یا آلپی از مقاومت بالاتری برخوردار است.

IMG 0061 640x800 - انواع کابینت

 کابینت روکش آلپی

روکش‌های چوب به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند روکش‌های مصنوعی یا همان آلپی گاه طرح‌های منحصر به فردی دارند.

IMG 0098 - انواع کابینت

 کابینت رنگ شده

کابینت رنگ شده به کابینتی گفته می‌شود که جنس رویه‌ی درب‌ها و نماها، رنگ پوششی باشد. چوب، پلای‌وود و یا ام‌دی‌اف، به صورت خام و یا روکش شده، بعد از شکل‌دهی توسط سی‌ان‌سی، رنگ می‌شوند. معمولا بعلت وجود ابزار، کابینت‌های رنگ شده در دسته‌بندی کلاسیک قرار می‌گیرند که می‌توانید انواع آن‌را در بخش کابینت کلاسیک ببینید.

باید به این نکته توجه کنید که، چه در آشپزخانه رنگ شده و چه در سایر موارد، نحوه‌ی طراحی در چیدمان و سبک درب‌ها می‌تواند یک آشپزحانه کاملا مدرن را برای شما به وجود آورد.

  • رنگ پلی‌‌اورتان

سخت‌ترین و مهم‌ترین قسمت در رنگ‌آمیزی کابینت کلاسیک زیرسازی و فراهم کردن بستری مناسب برای پاشیدن رنگ روی سطح کار است تا در نهایت، رنگ، بشکل یکنواخت روی کار بنشیند  و حس چوبی بودن کابینت را کاملا القا نماید. استفاده از رنگ پلی‌اورتان مرغوب از فرسایش چوب در مقابل رطوبت جلوگیری می‌کند و همچنین به علت سطحی صاف و یکنواخت، زیبایی و جلوه‌ای خاص به کار نهایی می‌بخشد.

IMG 0035 640x800 - انواع کابینت
  • رنگ پولیشی

کابینت پولیشی نوعی کابینت با تلفیقی از سبک کلاسیک و مدرن است. پولیش نوعی رنگ خمیری است که بر روی سطح کار کشیده می‌شود و یک لایه ضخیم شیشه مانند را در بستر کار ایجاد می‌نماید که باعث شفافیت بسیار بالای کابینت می‌گردد. به علت حساسیت بسیار زیادی که مرحله رنگ‌کاری کابینت پولیشی دارد و باید در محیطی ایزوله و بدور از هرگونه گرد و غبار انجام شود، هزینه رنگ‌کاری آن زیاد خواهد شد. در واقع مهم ترین عامل در تعیین قیمت کابینت پولیشی نوع رنگ استفاده شده و کیفیت فرایند رنگ‌کاری است.

ممکن است در کنار کابینت رنگ پولیش نام کابینت انزو را هم شنیده باشید. تقریبا می‌توان گفت کابینت طرح انزو که برگرفته از نام مدل خاصی از محصولات یک شرکت ایتالیایی است، نوعی کابینت پولیشی است.

polishorosi1 889x800 1 640x800 - انواع کابینت

کابینت ممبران

کابینت ممبران از قرار گرفتن روکش پی‌وی‌سی بر روی متریال‌ ام‌دی‌اف که طراحی روی آن توسط ماشین سی‌ان‌سی صورت گرفته به دست می‌آید که به آن، کابینت وکیوم هم گفته می‌شود. نوع مدرن آن به دلیل براق بودن شباهت‌هایی با کابینت ‌هایگلاس دارد و یکی از مهمترین دلایل خرید و انتخاب آن، قیمت مناسب و شباهتش به کابینت‌ چوبی است.

کابینت ممبران از زیرشاخه‌ کابینت کلاسیک است که در اروپا هم استفاده می‌شود و حس و حال آشپزخانه سلطنتی، به خانه می‌‌بخشد.

قیمت مناسب، راحت تمییز شدن و لک نشدن، مقاومت دربرابر رطوبت، سبک بودن و تنوع رنگ، از مزیت‌های کابینت ممبران است. البته بر روی کابینت ممبران، طرح‌هایی با ظرافت زیاد، امکان وکیوم شدن را ندارند و مهم‌ترین عیب کابینت ممبران کلاسیک، غیر طبیعی بودن آن است.

IMG 0072 640x800 - انواع کابینت

کابینت ام‌دی‌اف

ام‌دی‌اف از پرس نمودن ذرات چوب به همراه چسب در دمای بالا تشکیل‌ می‌شود. ام‌دی‌اف در مقابل انبساط و انقباض در تغییرات دمایی مقاومت‌ می‌کند. به عنوان یک نکته منفی سنگین‌تر از‌ پلای‌وود است و استحکام فشاری کمتری دارد و در مقابل خرابی ناشی از رطوبت و ضربه حساس است.

ام‌دی‌اف‌ها به صورت متریال نهایی اگر استفاده شوند با روکش‌های مختلفی پوشش داده می‌شوند، مانند ‌ام‌دی‌اف با روکش ملامینه، ‌ام‌دی‌اف با روکش ‌هایگلاس، ‌ام‌دی‌اف با روکش اکرلیک و ‌ام‌دی‌اف با روکش کریستال که در این میان، کابینت هایگلاس، طرفدارن ویژه‌ی خود را دارد.

  • کابینت کریستال

میزان انعکاس نور، شفافیت و براق‌ بودن در کابینت کریستال به علت دارا بودن یک لایه 3 میل پلی‌گلاس بسیار بالاتر از کابینت‌ هایگلاس است. ضمن آنکه کابینت کریستال طول عمر بیشتری نسبت به کابینت هایگلاس دارد. همچنین امکان زاویه دار بودن لبه‌های آن وجود دارد.

کابینت کریستال به طور‌کلی مقاوم‌تر از کابینت هایگلاس است و در برابر مواد شوینده و شیمیایی مقاوم‌تر است.

IMG 0118 640x800 - انواع کابینت
  • کابینت هایگلاس و اکرلیک

کابینت هایگلاس درواقع کابینت ام‌دی‌افی است که با یک لایه روکش پلکسی‌گلاس پوشیده شده است و بسیار درخشنده و براق است. پلکسی‌گلاس نوعی پلاستیک است که ظاهر بسیار شفاف و شبیه به شیشه‌ دارد. جنس پلکسی‌گلاس از پلی‌کربنات‌ شفاف است. هایگلاس معمولاً دارای یک‌رو است که توسط یک لایه سلفون محافظت می‌شود و در کل ضخامت آن بین 16 تا 20 میلیمتر متفاوت است.

برخلاف تصور رایج، کابینت هایگلاس همیشه براق نیست و شامل طرح‌های مات که به آن سوپرمات نیز می‌گویند، می‌شود؛ که بسیار زیباست و علاقمندان مخصوص به خود را دارد. اگرچه مانند تمام متریال‌ها، معایب کابینت ‌هایگلاس مانند لکه‌پذیری، خش‌پذیر بودن و آسیب‌پذیری بر اثر رطوبت را هم باید در نظر داشت.

 

کابینت اکرلیک از یک لایه پلی‌استر بر سطح ام‌دی‌اف که دو‌طرفش با ملامین پوشیده شده است تشکیل می‌شود که رنگ آن براساس رنگ ملامینی که زیر پوشش پلی‌استر است، تعیین می‌شود. کابینت اکرلیک همانند شیشه است اما سبک‌‌تر و مقاوم‌تر. به دلیل وجود روکش پلی‌استر در سطح کابینت‌ ویژگی‌های منحصر بفردی در اکرلیک ایجاد می‌شود و به همین دلیل کابینت اکرلیک به عنوان یکی از بهترین کابینت‌ها در بین سایر کابینت‌ها است. سطح این کابینت‌ صاف و براق است به همین دلیل نور طبیعی یا نور لامپ را همانند آینه منعکس می‌کند. به‌همین منظور از این دسته کابینت‌ اکرلیک در آشپزخانه‌های کوچک، جهت بزرگ نشان دادن خانه و روشن نشان دادن آن بیشتر استفاده می‌شود.

 

IMG 0120 640x800 - انواع کابینت
  • کابینت سیکرونایز

کابینت سیکرونایز درواقع کابینت ام‌دی‌افی است که با روکش ملامینه مات و برجسته پوشیده شده است. در جدیدترین محصولات ملامینه که به آن سینکرونایز یا فوق برجسته می‌گویند شما حس طبیعی لمس چوب را می‌توانید تجربه کنید.

IMG 0121 640x800 - انواع کابینت

کابینت پی‌وی‌سی

پی‌وی‌سی متریال پلاستیکی فشرده شده است که ضد‌آب و ضد‌رطوبت، سبک و البته با مقاومت پایین است و عموما در قسمت‌هایی که تماس مستقیم با آب دارد مانند بدنه سینک‌ها، از آن استفاده می‌شود.